Windows 7 och OSX på Macbook Pro

Windows 7 och OSX på Macbook Pro

Vill du kunna köra både OS X Snow Leopard och Microsoft Windows 7 på din Mac är detta busenklelt. Jag har enbart testat på senaste versionen av Macbook pro inköpt november 2009, det är min första Mac så man behöver inte vara Apple-nörd för att göra detta.

Varför?
För att kunna köra Windows Program som inte finns till Mac, för min del utveckling i Visual Studio och testkörning av StarClubPoker.

Detta behöver du
* Macbook pro
* Originalskivorna till datorn
* Windows 7 Professional

Köp en äkta Windows 7 Pro 32bit licens från 2890kr (finns som OEM för 1334kr)

bootcampassistent

1. Ta backup på dina filer på extern hårddisk samt använd inbyggda Time Machine

2. Starta Boot Camp-assistenten > Program/Verktygsprogram.

3. I Boot Camp skapar du en ny partition för windows, du väljer själv hur stor den ska vara. Tänk på att det inte går att ändra i efterhand. Jag behöver hyffsat stor plats och valde 50gb.

4. Stoppa i Windows-skivan och starta installationen av Windows 7.

5. Välj avancerad installation, markera partitionen du skapade tidigare med namn bootcamp. Klicka på Drive Options (Advanced) och välj Formatera. Detta kommer göra om partition till windows filsystem NTFS.

6. Låt installationen sköta jobbet, för mig gick allting automatiskt men tidigare modeller kan eventuellt starta om. Se då till att starta installationen igen genom Boot Camp.

7. Nu kommer Windows 7 att starta automatiskt från början. För att åtgärda detta samt kunna använda Macs snabbkommandon och knappar i Windows behöver du originalskivan med OS X. Öppna skivan och gå till mappen med Boot Camp och kör setup filen.

Klart!
Du kan nu använda din Apple dator med både Windows 7 och OS X.

För att växla operativsystem:

I Windows
Kontrollpanelen > System och säkerhet > Boot Camp

Mac
Systeminställningar > Startskiva

Vid uppstart
Håll inne Alt, även kallad Option, och du får välja direkt innan uppstart.

Problem och buggar?
Styrplattan fungerar inte alls lika bra i Windows som i OS X. Lösningen är att använd en extern mus.

startskivapngbootcampassistentwindows7onmac



4 Kommentarer

Dahlis

Tjenare, jag har skaffat en macbook pro 13″. Jag hade så klart OS X på datorn först, jag partitionerade hårdisken för en windows 7 installation. men problemet sen var att jag inte vet hur jag startar upp OS X igen, den startar upp windows direkt. skulle behöva att kunna skifta i mellan. skulle vara tacksam för en trolig förklaring.
/ mvh Dahlis

Dahlis du måste installera Boot Camp även på Windows 7, finns med på originalskivan till Macen. När det är installerat kör du det och kan välja operativsystem. Går även att hålla inne Alt när du startar datorn för att välja direkt. Lycka till!

Dahlis

jaha okej, hade inte en susning, tack så mycket ska göra ett försök. :)

Michael Åkerman

Tack för en enkel beskrivning som gav mig kvitto på att det fungerar och att 50 Gb är tillräckligt innan jag gick och köpte Windows 7 för nästan 3000 kr.

Lämna en kommentar